Aktualności

Program i zapisy na III Festiwal Pozytywny „Dusza się rusza”

PODZIEL SIĘ:

dusza się ruszaPublikujemy skrócony program na III Festiwal Pozytywny „Dusza się rusza” od 19 -21.10.2018

Zapisy i pełny program dostępne są na stronie www.duszasierusza.pl

Piątek, 19 października 2018

18.00- 20.30

Bez kroków i figur, spontaniczny ruch przechodzący w naturalny taniec ciała.

W programie proste ćwiczenia i inspiracje ruchowe. Krok po kroku rozruszamy kończyny, tułów, głowę i jest duża szansa, że gdzieś pomiędzy tymi prostymi ruchami w intuicyjny sposób pojawi się taniec. Bez względu na poziom zaawansowania lub jego brak , każdy może się ruszać i obudzić w sobie jego własny indywidualny taniec.

Na początku ćwiczenia solo z uwagą zwróconą na samego siebie. Potem nieco aktywności w grupie. Do zajęć wystarczy wygodne ubranie i miękkie buty lub jeżeli warunki na to pozwolą zajęcia będą na boso.

Prowadzący: Rafał Kalinowski – Zajmuje się szeroko pojętą pracą z ciałem, rozwija pasję związane ruchem i tańcem. Prowadzi zajęcia z formy tańca zwanej Kontakt Improwizacja. Uczestnik wielu warsztatów i zajęć związanych z ruchem i świadomą pracą z ciałem. Również masażysta Lomi Lomi Nui.

Cena: 20 zł

18.00- 20.30

Kino, racje i relacje o emocjach w rodzinie

Mało jest tak emocjonujących spraw jak losy własnej rodziny, zwłaszcza wtedy, gdy po latach ujawniają się długo skrywane tajemnice, a prawda o relacjach w rodzinie dotyka wszystkich jej członków.

Po seansie nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes filmu Mike`a Leigh będziemy mogli wspólnie zastanowić się, jaką funkcję pełnią rodzinne tajemnice, przed jakimi emocjami chronią członków rodziny i jakie emocjonalne konsekwencje pojawiają się, gdy prawda ujrzy światło dzienne.

Prowadzenie: Barbara i Jarosław Żukowscy, psychoterapeuci Pracowania Integra w Białymstoku

Cena: bezpłatnie

19.00- 21.00

Warsztat: „Kto mi dał skrzydła” czyli jak wzmacniać poczucie wartości dziecka?

Warsztat skierowany jest do rodziców, bo to w kontakcie z nimi dzieci stale się dowiadują, ile są warte i kształtują opinię na swój temat. Jego celem jest rozbudzanie świadomości wpływu opiekunów na poczucie wartości dziecka i rozwijanie praktycznych umiejętności dorosłych, które mogą wzmocnić poczucie wartości ich dzieci.

Prowadzenie: Jolanta Lewonowska, psycholog, psychoterapeutka, pedagog z wieloletnim doświadczeniem, pracuje obecnie m.in w Pracowni Integra oraz Poradni dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami emocjonalnymi w Białymstoku.

Cena: 20 zł od osoby

 

Sobota, 20 października 2018

10.00 – 12.00

To, co czujesz, to, co wiesz… – warsztat psychologiczny

Kartezujsz popełnił błąd, przeciwstawiając emocje rozumowi. Emocje, ani nie są zbędne, ani słabe. Rozum zaś nie zawsze dyktuje dobre rozwiązanie. Jeśli miałeś kiedyś kłopot z tym, jak rozwiązać problem, jeśli trudno było Ci podjąć decyzję, jeśli nie znalazłeś sposobu, jak się zmotywować do działania, to znaczy, że jeszcze nie skorzystałeś z możliwości, jaką daje połączenie siły emocji i rozsądku.

Podczas warsztatu odkryjemy konkretne metody, jak korzystać z emocji, ufać rozumowi, słuchać intuicji, dopuścić do głosu podświadomość. Zdziwisz się, że tak niewiele trzeba, by skorzystać z siły, jaką daje harmonia emocji i rozumu.

Prowadzenie: Katarzyna Dallemura-Grześ, Małgorzata Milewska – psychoterapeutki Pracowni Integra
Cena: 20 zł

 

10.00 – 12.00

Pokaż kotku, co masz w środku? – warsztat dla małżeństw o emocjach w związku

Czasem są jak piach w tryby, czasem jak kij w szprychy, a jak się rozpędzimy to jak kłody pod nogi. Zdarza się też, że są jak uwodząca muzyka i intrygujący zapach, które zbliżają partnerów do siebie. To emocje sprawiają, że życie w związku małżeńskim nigdy nie jest takie samo. Ich ilość, rodzaj i intensywność są jak termometr w parze – można po nich zdiagnozować jej kondycję i rokowania na przyszłość.

W czasie warsztatu spróbujemy się przyjrzeć emocjom w związku, ich funkcji, do czego nas prowadzą, jak mogą wspierać, a jak zaburzać komunikację w małżeństwie.

Prowadzenie: Barbara i Jarosław Żukowscy, psychoterapeuci Pracowania Integra w Białymstoku, w małżeńskiej podróży od ćwierć wieku

Cena: 35 zł od pary

  10.30- 12.00

Joga – poczuj siebie w ruchu

Jedno ze znaczeń terminu joga to zjednoczenie – tego, co fizyczne, psychiczne i duchowe, połączone na najwyższym możliwym poziomie. Joga prowadzi nas do samopoznania, początkowo tego fizycznego, gdy odczuwamy nasze ciało dużo głębiej, silniej podczas praktyki asan, przechodząc stopniowo do wyższych poziomów naszego „ja”.

Przygotowuje nas do poznania swojej prawdziwej natury oraz życia zgodnie z nią. Uwrażliwia nas na siebie, pozwala nam otworzyć się na świat ludzi i wyjść im na przeciw.

Prowadzenie: Ewa Rydzewska -Suma nauczycielka jogi, Terapeutka Treningu Dna Miednicy wg koncepcji BeBo, terapeutka techniki Bowena. A prywatnie żona wspaniałego męża i matka cudownej trójki 🙂

Cena: 20 zł

12:00 – 15:00

„Zanurzeni w lesie” – warsztaty silwoterapii

Shinrin-yoku to po japońsku leśna kąpiel, czy inaczej – pełne doświadczanie lasu wszystkimi zmysłami. Stosowana jako jedna z technik medycznych – służy wzmocnieniu organizmu, rekonwalescencji, profilaktyce chorób oraz relaksacji.

Na warsztacie nauczymy Was jak efektywnie czerpać z lasu nie tylko aktywne związki chemiczne, ale też jego kojącą moc. Powiemy, jak go zrozumieć, odnaleźć w sobie i wzmocnić swoją własną wewnętrzną przestrzeń.

W programie:
O kąpielach leśnych w teorii (krótki wykład). Kąpiel leśna w praktyce (wyjście do lasu).

Prowadzenie: dr med. Katarzyna Simonienko – psychiatra, miłośniczka Puszczy Białowieskiej, popularyzatorka wiedzy o śluzowcach oraz Barbara Bańka – malarka, ilustratorka, wieloletnia przewodniczka po Puszczy Białowieskiej
Miejsce: Białowieża, atelier Barbary Bańki – Stoczek 148, Puszcza Białowieska
Cena: 50 zł od osoby
Zapisy na ten warsztat: art@barbarabanka.com i tel. 726 486 000

12.00-14.00

„Dziecięcy Bałagan Uczuć”- jak się w nim rozeznać? – warsztat dla rodziców

Jak pomóc naszemu dziecku, gdy doświadcza silnych emocji?
Pozytywne i negatywne czy po prostu wartościowe? – kiedy emocje pomagają w zrozumieniu siebie nawzajem?
W jaki sposób okazywać empatię i zrozumienie poprzez odzwierciedlanie emocji dziecka?
Na te pytania spróbujemy poszukać razem odpowiedzi na zajęciach warsztatowych.

Prowadzenie: Małgorzata Charkiewicz-Kalinowska, Barbara Kochman – psychoterapeutki Pracowni Integra

Cena: 20 zł od osoby

12.00 -13.30

Zatroszcz się i zaakceptuj swoją wrażliwość – warsztat mindfulness

Martwisz się czasem swoją wrażliwością? Możesz nauczyć się utrzymywać trudne doświadczenia z nią związane delikatnie w świadomości jako afirmację tego, że jesteś w stanie po prostu być z tym co jest obecne, nazwać to i przepracować.

Proste techniki uważności pomogą ci doświadczyć tego, że tak naprawdę masz zawsze dwa wybory:

1. Możesz jak zwykle automatycznie zareagować awersją – potrzebą pozbycia się trudnych emocji, myśli i doznań fizycznych poprzez podejmowanie różnych działań, karcenie siebie, tłumienie, niedostrzeganie…

2. Świadome wyrażanie intencji zezwalającej na obecność nieprzyjemnych emocji, doznań i myśli, wykonując tym samym duży krok z postawy niechęci i ucieczki do otwartości i akceptacji.

Prowadzenie: Jacek Chmielewski psycholog, psychoterapeuta, certyfikowany trener mindfulness

Cena: 20 zł od osoby

14.00 -15.30

Jak przeżywam swoją złość – warsztat psychologiczny

Przestań się złościć, to nie wypada”, „złość piękności szkodzi”, „prawdziwy mężczyzna nie okazuje złości, jest opanowany” takie i wiele zapewne innych zdań słyszeliśmy od najbliższych na temat naszego przeżywania złości , jednej z najważniejszych emocji , która jest jak dzwonek alarmowy w naszej głowie i mówi: „uważaj dzieje się coś złego, niewygodnego dla Ciebie”. Wprowadza nas w stan alarmu, wytężonej uważności, budzi czujność, za którą ukrywa się często gotowość do ataku i obrony.

To potężna siła, której całe życie uczymy się doświadczać, przeżywać . Czasem udaje się nam być z nią w kontakcie i wykorzystać jej potencjał, a czasem ona nas pochłania i przeżycie jej przynosi cierpienie nasze lub innych. Podczas tego warsztatu będziemy zbliżać się do naszej złości, rozpoznawać jej pierwsze symptomy, szukać dobrego sposobu dla nas na jej przeżywanie i kierowanie nią tak, aby dobrze spożytkować jej energię i moc.

Prowadzenie: Wioletta Kujawa – psychoterapeutka Pracowni Integra w Białymstoku

Cena: 20 zł od osoby

  14.00-15.30

Wykład: Obcy w naszej głowie, czyli czy my kontrolujemy swoje emocje czy one kontrolują nas?

Na wykładzie będziemy rozmawiać o neurobiologicznym podłożu powstawania emocji. Odpowiemy na pytania:

Jak powstają emocje ? Do czego służą?
Jak wpływają na nasze ciało i jak ciało wpływa na emocje?
Czy każdy doświadcza emocji w ten sam sposób?
Czy można „nic nie czuć’?
Jak emocje kształtują nasze postrzeganie i zachowanie?
Jak możemy regulować swoje emocje?
Co byłoby gdybyśmy nie doświadczali emocji i czy w ogóle jest to możliwe?
Czy lepiej „słuchać rozumu” czy kierować się emocjami?

Prowadzenie: Artur Brzeziński, psychoterapeuta i coach w Pracowni Integra

Cena: bezpłatny

 

16.00-17.30

Wstyd i poczucie winy – jeźdźcy Apokalipsy czy źródło siły? – warsztat psychologiczny

Na warsztacie będziemy rozmawiać o:

Kiedy pojawiają się wstyd i poczucie winy?
Czym są? Co je łączy, a co różni?
Jak się uczymy się ich przeżywania?
W czym nam pomagają a w czym szkodzą?
Jak inni mogą te emocje obracać przeciwko nam?
Co zrobić, gdy wstydu, poczucia winy jest w nas „za dużo”?

Prowadzenie: Artur Brzeziński, psychoterapeuta i coach w Pracowni Integra

Cena: 20 zł

16.00- 17.30

Uczucia i emocje dzieci i dorosłych- takie same, czy zupełnie inne? – warsztat dla rodziców

Spotkanie warsztatowe doskonalące umiejętności wychowawcze, skierowane do rodziców, którzy wiedzą, że emocje są potrzebne w codziennym życiu, ale zdarza się, że tracą nad nimi kontrolę. W trakcie warsztatów postaramy się wspólnie poszukać odpowiedzi na pytania:

Po co są nam potrzebne emocje i uczucia?
Czy są emocje „dobre”i „złe”?
Jakie uczucia ma moje dziecko?
Złość, irytacja, smutek, lęk- czy mogę czuć i ujawniać?
Czy moje dziecko czuje tak jak ja?
Na jakie uczucia pozwalam sobie a na jakie mojemu dziecku?
Jak mogę pomóc dziecku w ujawnieniu jego uczuć?

Prowadzenie: Katarzyna Kaczyńska, psycholog dziecięcy, pracuje w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Białymstoku oraz Pracowni Integra

Cena: 20 zł od osoby

 

Niedziela, 21 października 2018

10.00 – 12.00

Co czuje wystarczająco dobra matka/ojciec?– warsztat o emocjach w rodzinie

Tytuł warsztatu nawiązuje do stwierdzenia Donalda Winnicott’a, brytyjskiego psychoanalityka, który wiedział, że nie istnieją idealne matki, idealni rodzice. Tacy, którzy nigdy się nie denerwują, złoszczą, nie myślą o sobie źle czy nie popełniają błędów. Jednak pragnienie by być takim rodzicem jest wielkie…

Jak to pragnienie „idealności” łączy się z emocjami, które przeżywamy w roli rodzica i emocjami naszych dzieci? Na warsztacie spróbujemy przyjrzeć się emocjom w naszych rodzinach. Porozmawiamy o tym jakie emocje mogą nam przeszkadzać w roli rodzica, z czego możemy korzystać, jak nasze emocje wpływają na przeżywanie naszych dzieci. Zastanowimy się co czuje, myśli i jak się zachowuje idealny rodzic, a co może czuć czy myśleć ten „wystarczająco dobry”.

Prowadzenie: Julita Maleszewska, psycholog i psychoterapeutka, pracuje m.in. w Centrum Ochrony Dziecka i Rodziny w Białymstoku oraz Pracowni Integra.

Cena: 20 zł od osoby

 

10.00-12.00

„Halo, czy jest tam kto…?” – warsztat o kobiecych emocjach

Kobieca emocjonalność różni się od męskiej – w większym stopniu podlega biologicznym rytmom naszych ciał. Częściej niż mężczyźni jako pierwsze kryterium oceny sytuacji bierzemy pod uwagę nasze odczucia. U obu płci, i w każdym przypadku ważny jest kontakt z nimi i oparcie się o nasz subiektywny wewnętrzny odbiór, ponieważ dają nam on dodatkowe informacje o otaczającej nas rzeczywistości, dodaje motywacji do zmian w pożądanym przez nas kierunku.

Spotkanie ma pozwolić nam rozeznać się we własnych wewnętrznych potrzebach i poruszeniach, ustalić jakie obszary naszego życia budzą w nas obecnie szczególne emocje, w jaki sposób możemy sobie z nimi radzić i do czego je wykorzystać.Celem ma być również spożytkowanie tych informacji do własnej pracy w różnych obszarach i rolach – kobiety, matki, córki, partnerki w związku.
Zapraszamy osoby, które otwarte są na wspólna pracę w małej grupie, chętne do dzielenia się swoim doświadczeniem z innymi uczestniczkami. Przyświeca nam myśl, że nikt tak trafnie nie podpowie nam jak być kobietą, rozumieć siebie i swoje uczucia- jak inna kobiety. Zapraszamy.

Prowadzenie: Krystyna Wysocka, psychoterapeutka Pracowni Integra

Cena: 20 zł od osoby

  12.00 – 15.00

„Tworzyć, znaczy pozwolić płynąć – warsztat artystyczny z inspiracji lasem

Przyroda jest najdłużej znanym w sztuce źródłem artystycznej inspiracji. Na warsztatach spróbujemy zaczerpnąć z inspirującej mocy Puszczy Białowieskiej – miejsca, gdzie las przypomina ten widziany przez artystów sprzed tysięcy lat. Zanurzymy się w lesie, by poczuć go wszystkimi zmysłami i obudzić w sobie twórcze postrzeganie świata. Poszukamy swobodnego sposobu przeniesienia wizji artystycznej na papier za pomocą ołówka i węgla.

W programie: Aktywne poszukiwanie inspiracji w lesie (wyjście do lasu). Nauka swobodnego szkicu – zajęcia w lesie lub w atelier zależnie od pogody.

Prowadzenie: Barbara Bańka – malarka, ilustratorka, wieloletnia przewodniczka po Puszczy Białowieskiej

Miejsce: Białowieża, atelier Barbary Bańki – Stoczek 148, Puszcza Białowieska
Cena: 70 zł od osoby
Zapisy na ten warsztat: art@barbarabanka.com i tel. 726 486 000

12.30-13.30

Wykład: Leki a emocje

Czy leki mogą wpływać na emocje i jakie znaczenie nadajemy przyjmowanym lekom?
Czy poprzez nastawienie emocjonalne zmieniamy działanie leków?
Jakie leki są stosowane w zaburzeniach nastroju i nerwicowych? Czy leki mogą szkodzić i uzależniać? Te zagadnienia zostaną przedstawione podczas wykładu, zapraszamy do pytań.

Prowadzenie: dr n. med. Beata Galińska-Skok, psychiatra, Prezes Stowarzyszenia na rzecz Rehabilitacji Psychiatrycznej w Białymstoku i konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii, pracuje w Klinice Psychiatrii UMB

Cena: bezpłatnie

  14.00-16.00

Budząc sen – warsztat rozwojowy przez ruch, taniec, wyobraźnię i pracę ze snami

Warsztat łączy w sobie elementy aktywnej wyobraźni, medytacji w ruchu, relaksacji, warsztatu aktorskiego, tańca spontanicznego i pracy ze snami. Aby wziąć udział w warsztatcie nie musisz pamiętać snów – wystarczy, że przyjdziesz a ja pomogę Ci wyśnić sen na jawie. Ponadprzeciętna kondycja i sprawność fizyczna nie są potrzebne. Mile widziana otwartość na siebie a także gotowość do pracy z ciałem, wyobraźnią i snami.

Prowadzenie: Ewelina Gawenda, psycholożka i terapeutka w podejściu jungowskim. Od dziecka zafascynowana światem snów. Jej wielką pasją jest wyjątkowość drugiego człowieka, którą kocha odkrywać poprzez świat marzeń sennych. Wie, że „po drugiej stronie lustra” każdy znajdzie wszystko czego szuka. W tej podróży jest przewodniczką i towarzyszką. W Białymstoku prowadzi Gabinet Psychologii Snów i Pomocy Psychologicznej Siedem Źródeł.

Cena: 20 zł od osoby

17.00- 20.00

Nigdy nie jest za późno na szczęśliwe dzieciństwo – Kino, racje i relacje o emocjach dzieciństwa

Zapraszamy na wspólny seans filmu, w którym duet Tom Hanks i Emmy Thomson przeniosą nas w krainę emocji z dzieciństwa. Po filmie będziemy rozmawiać m.in. o tym:

Jak emocje i doświadczenia z dzieciństwa mogą wpływać na naszą dorosłość?
Dlaczego czasem wolimy trzymać się złudzeń niż zmierzyć się z rzeczywistością?
Czy rodzice mogą rozwijać i krzywdzić jednocześnie?
Od czego zależy to, jak dzisiaj pamiętamy emocje z naszego dzieciństwa?

Prowadzenie: Wioletta Kujawa Brzezińska i Artur Brzeziński, psychoterapeuci Pracowania Integra w Białymstoku

Cena: bezpłatnie

Zadanie dofinansowano ze środków Miasta Białystok
Patronat medialny: Telewizja Białystok, Radio Białystok, BialystokOnline.pl


« PowrótDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Integra - Pracownia Psychoterapii i Psychoedukcji

Integra - Pracownia Psychoterapii i Psychoedukcji

Białystok, ul. Warszawska 34, III piętro
tel. 608 686 376
WYŚLIJ DO NAS WIADOMOŚĆ

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji jest dostępnych na stronie Wszystko o ciasteczkach.

Akceptuję